Uzly a uzlování

Katovská smyčka

Podobné uzly a varianty: Americká popravčí smyčka

Stejně jako americká popravčí smyčka i tento uzel sloužil k věšení odsouzenců. V námořnictví však slouží i bohulibějším účelům. Používá se na upevnění lana na předměty plavající ve vodě nebo k předmětům na břehu. Výhodou je, že volný konec je svírán a nemůže tedy ze smyčky vyklouznout. Díky těsným závitům uzel dobře pohlcuje rázy a přitom zůstává kluzný.

Uzel se snadno rozvazuje zatažením za pevnou část lana (pokud ve smyčce již není oběšenec).

Z volného konce vytvoříme dva stejně velké ohyby proti sobě.
Volným koncem několikrát ovineme oba závity směrem k pevnému konci. Dbejte, aby závity byly těsně vedle sebe a nebyly volné.
Volný konec protáhneme ohybem a tahem za smyčku z druhé strany ohybu sevřeme volný konec.
Hotová smyčka má typický do boku trčící volný konec.

Americká popravčí smyčka

Překlad:  Popravný uzol  

Podobné uzly a varianty: Katovská smyčka

Název uzlu dostatečně vypovídá o jeho používání. Jedná se o jednoduchý a pevný uzel, který v běžném životě použijete ke stažení kdečeho. Pochopitelně, v tom případě není třeba dělat tolik závitů jako při hrdelním trestu, kde mohutnost uzlu neměla zvýšit jeho pevnost, ale zajistit zlomení vazu před vlastním uškrcením trestaného. Udušení se asi zdálo příliš týravým typem popravy a zlomení vazu tedy bylo jakousi ránou z milosti.

Uzel se snadno rozvazuje zatažením za pevnou část lana (pokud ve smyčce již není oběšenec).

Jedná se o variantu kravské smyčky nebo dvojité rybářské smyčky s více oviny. Ty jí dodávají zcela jiné vlastnosti, použití a v neposlední řadě i odlišný způsob vázání. Proto není smyčka uvedena jako její rozšiřující varianta, ale je uvedena samostatně.

Z volného konce vytvoříme ohyb, pak jím vytvoříme několik volných závitů okolo ohybu směrem k jeho konci.
Volný konec protáhneme skrz všechny závity.
Tahem za volný konec a vytvořenou smyčku závity dotáhneme. Možná bude potřeba závity dotahovat jednotlivě, aby byly pěkně urovnané.

Vázání uzlu je díky urovnávání závitů trochu pracnější než u katovské smyčky, ale uzel je kompaktnější a lze jej využít třeba i k připevnění přívěšku na krk na kožený řemínek. Oba konce pak jsou schovány v uzlu a řemínek nemá žádný další uzel. Katovská smyčka se k tomuto účelu nehodí, protože z ní bokem trčí volný konec a není tedy tak pěkná.